WMU-6500FS – bežični mrežni disk i više
Trebate li prostor za backup? Lagano dijeljenje datoteka u SOHO okruženju? I to još bez žica koje bi vam smetale? Sve ovo i još par trikova vam može ponuditi Airlive-ov WMU-6500FS mrežni disk.
Da krenemo odpočetka – radi se o uređaju koji uz osnovno svojstvo ladice za disk (i SATA i IDE 3.5″ diskovi su podržani!) dodaje mogućnost mrežnog povezivanja – putem žičane ali i bežične mreže tvoreći na taj način vrlo pristupačni NAS uređaj. Što se tiče protokola za pristupanje, na raspolaganju su nam FTP te CIFS (MS Windows file shareing preko samba servisa), oba s mogućnošću anonymous (guest) te pristupa preko korisničkih imena i lozinki na taj način zadovoljavajući potrebe većine SOHO korisnika.
Vezano uz bežični mod rada, uz osnovni AP mod preko kojeg je moguće spojiti druga računala na uređaj i ostatak mreže, Airlive WMU-6500FS može služiti i kao klijent za već postojeću mrežu te repetitor (WDS mod) po 802.11b/g standardu uz podržane WEP, WPA i WPA2 protokole enkripcije.
Sve u svemu, već ga i ovo izdiže iznad ponude sličnih uređaja, ali WMU-6500FS ima još par aseva u rukavu – kao što su na primjer dva USB porta za postavljanje dodatnih diskova preko USB ladica! Ako vam u kojem trenutku ponestane mjesta na disku koji ste postavili u unutrašnjost ovog uređaja, dovoljno je dodati vanjski disk u ladici i na taj način proširiti kapacitet (budući da s uređajem dolazi poprilično veliko napajanje koje dimenzijama više naliči onima za prijenosnike, očito je da je proizvođač vodio računa da struje ima dosta i za dodatne diskove).
Standardni MS Windows FAT32 je podržan za već formatirane diskove, dok se diskovi koje uređaj formatira postavljaju na ext2 linux format particije te se na taj način rješavaju nedostaci FAT formata (naročito što se tiče 4GB maksimalne veličine datoteke). Dijeljenjem preko mreže ništa od ovog naravno nije vidljivo te uređaj radi neovisno o operativnom sustavu računala – bez ograničenja što se tiče veličine diskova i datoteka (prilikom podešavanja FTP servisa se također ima mogućnost i postaviti charset FTP servera te time maknuti razlike između različitih prikaza naših slova).
Dodatna funkcionalnost koja će zasigurno dobro doći onima koji vole “preko noći” ostaviti download nekih većih datoteka s interneta je integrirani download manager (uz http i ftp linkove je podržan i download preko bittorrent protokola!) na taj način ih rasterećujući brige oko ostavljanja uključenog računala i dodatne potrošnje struje s tim. Uz svaki download je moguće uključiti i obavijest preko e-maila kako bi vam sam uređaj javio kada je izvršen do kraja te na taj način znati stanje bez provjere na samom uređaju.
Kad smo kod potrošnje, naši testovi (konfiguracija s jednim 1.5TB SATA diskom) pokazuju da će uređaj za one koji možda zamjenjuju već postojeći fileserver donesti ozbiljne uštede, naime uređaj u prosjeku prilikom rada troši 10-15W, a u slučaju neaktivnosti vrlo brzo isključuje aktivnost diska i potrošnja pada na 4-5W (da podsjetimo, potrošnja prosječnog računala je oko 80W bez monitora, a samo računalo u stand-by modu rada, tj. čim je uključeno u struju, troši 3-5W).
Kao zaključak, naše preporuke što se tiče funkcionalnosti te odnosa uloženog i dobivenog – uređaj koji pruža daleko više od sličnih uređaja za pristupačnu cijenu (Wi-Fi umrežavanje, USB portovi za proširivanje, HTTP/FTP/BitTorrent download manager), a ne ograničava kapacitetom prilikom kupnje – ukoliko imate stari IDE disk koji ne znate gdje bi ga upotrijebili može vam poslužiti u ovom uređaju; ali isto tako je moguće kupiti i noviji SATA s većim kapacitetom (2TB+) s kojim ovaj uređaj neće imati nikakvih problema. Naravno, jednom kad vam kapacitet postane premali umjesto zamjene cijelog diska je nadogradnja moguća jednostavnim priključivanjem dodatnog diska preko USB-a – bez da uređaj uopće ugasite.