Virtualizacija pametnih telefona – kako odijeliti poslovno i privatno?
[photo credit: gillyberlin]
Virtualizacija operativnih sustava svakako nije nešto novo, počelo je već davno prije sa serverima, zatim je prešlo i na osobna računala a izgleda da nas uskoro čeka i na mobilnim uređajima. Prema nedavnoj najavi o udruživanju od strane VMware-a i LG-a vezano uz pametne telefone vrlo vjerovatno je da će prvi LG modeli s virtualiziranim Android OS-om biti dostupni već iduće godine.
Prema ovim dvjema kompanijama, prosječni poslovni korisnik posjeduje (barem) dva smartphone uređaja – jedan za poslovne svrhe dok je drugi isključivo privatan ili, što je još gore vezano uz sigurnost podataka tvrtke, samo jedan, te sve svoje razgovore i komunikaciju obavlja s istog uređaja. Sa sve većom funkcionalnošću mobilnih uređaja dolazi do izražaja i njihova ranjivost – što bi moglo imati negativne posljedice ako se radi o poslovnim telefonima.
VMware već neko vrijeme pokazuje interes za mobilno tržište, što se najviše vidjelo akvizicijom francuske tvrtke Trango, preko čega je utemeljen njihov MVP produkt, dok LG već dugo kao osnovnu platformu za svoje smartphone uređaje koristi Android (neki modeli su izašli i na Windows Phone 7 platformi). Stoga toliko ni ne čudi odabir tehnologija obadvije kompanije na temelju kojeg će biti zasnovana suradnja – virtualizacija Android operativnog sustava.
Kako bi olakšali korisnicima upotrebu pametnih telefona za osobne svrhe a ujedno zaštitili sigurnost poslovnih informacija VMware i LG nastoje unutar mobilnog uređaja postaviti dva kompletno odvojena sustava, što uz pomoć virtualizacije neće biti problem. Što se tiče razgovora i prebacivanja između dva sustava na telefonu, za sada nije jasno kako će ovo funkcionirati te ćemo morati pričekati prve modele najavljene za sljedeću godinu.
Tagovi: android, virtualizacija