Koji je besplatni antivirus najbolji?
[photo credit: Robert S. Donovan]
O besplatnim antivirusnim programima gledano s korisničke strane smo već napravili pregled, no nedavno je nacionalni CERT napravio usporedni test dostupnih besplatnih antivirusnih alata te nam na taj način omogućio uvid u uspješnost svakog od njih u nalaženju zlonamjernog softvera i lakši odabir.
Testiranje je napravljeno na uzorku od 185.000 zlonamjernih datoteka, te je bilo provedeno na Windows XP SP3 operativnom sustavu koje je još uvijek najčešće u upotrebi na računalima kod nas. Uz samu detekciju zloćudnog softvera preko skeniranja datoteka je napravljeno i testiranje brzine antivirusnih alata.
Testu su bili podvrgnute besplatne inačice sljedećih antivirusnih programa:
- Avast! Free
- AVG Anti-Virus Free
- Avira AntiVir Personal
- BitDefender Free Edition
- Comodo Antivirus
- MSE – Microsoft Security Essentials
Za razliku od verzija ovih alata koji se plaćaju, svi navedeni (osim MSE-a) se smiju upotrebljavati samo kod kuće tj. u nekomercijalne svrhe, a također imaju i smanjene mogućnosti prema plaćenim verzijama.
Zbog sporog izvršavanja je gotovo odmah u startu isključen BitDefender – razlog je bio vrlo sporo izvršavanje zbog kojeg je i isključen iz daljnjeg testiranja. Nešto malo brži je bio MSE (još uvijek 3-4 puta sporiji od ostalih) ali je postotak detekcije bio gotovo nikakav; dok su ostali antivirusni programi detektirali po stotinu i više tisuća prijetnji, MSE je stao na – 129 (ne tisuća, 129 ukupno!). Kod Avire se pokazao drugačiji problem, nakon 10000 otkrivenih prijetnji prestala s radom.
Kako bi se detaljnije testirala brzina i točnost detekcije se u drugoj fazi postavio manji uzorak (20.000 zaraženih datoteka) te se na osnovi tog uzorka provelo testiranje. MSE je ovaj puta pokazao puno veći postotak detekcije (u rangu s ostalima), dok Comodo iz neobjašnjivih razloga (na prvom testu prvi po detekciji) nije gotovo ništa detektirao.
Prema ovom testu od strane nacionalnog CERTa su stoga kao najbolji izbor za besplatnu upotrebu Avast, AVG, Avira i MSE, s posebnim naglaskom na Avast i AVG (uz dodatne funkcionalnosti do izražaja dolazi i njihova brzina što nije slučaj naročito kod MSE-a, dok besplatna Avira ima izgleda namjerno postavljena ograničenja u odnosu na plaćenu verziju što bi u nekim slučajevima mogao biti veliki nedostatak).
Cjelokupan opis testa i rezultate možete preuzeti s CERTovih stranica u obliku pdf-a.