INFINIUS

Besplatni Windows 7, XP i Vista za web razvoj

IE7 and Beyond
[Creative Commons Licensephoto credit: Sindre-Wimberger]

Ukoliko se bavite razvojem za web, gotovo sigurno ste trebali isprobati kako se vaš uradak prikazuje u nekoliko verzija Microsoftovih internet preglednika. Budući da ovo u osnovi nije moguće napraviti na jednom računalu (različite verzije Internet Explorer preglednika se ne mogu instalirati na isto računalo) Microsoft već nekoliko godina nudi rješenje…

Radi se o već pripremljenim virtualiziranim sustavima s određenom verzijom Internet Explorera (IE6, IE7 i IE8 za XP te IE7 i IE8 za Vistu i Windows 7) – Internet Explorer Application Compatibility Virtual PC mašinama. Ove virtualne mašine su predviđene isključivo za testiranje web aplikacija na Internet Exploreru, stoga i je vrijeme kroz koje su aktivirane s ograničenim trajanjem (za Windows 7 i Vistu 90 dana, za XP se resetira vrijeme dostupnosti svakih tri mjeseca – s novim ponuđenim downloadom). Ukoliko vam je za Windows 7 i Vistu potrebno duže – putem dodatne procedure reseta (opisano na Microsoftovoj stranici) je moguće i beskonačno produživati ova “licenca”, ali će se ovo morati napraviti svakih 90 dana.

Nakon preuzimanja neke od slika je dovoljno priloženu VHD datoteku pokrenuti od strane MS Virtual PC-a ili Virtual Server-a i testiranje može početi. Zbog čim manje veličine pakiranih datoteka je virtualna memorija (pagefile) isključena te je preporučljivo uključiti je za čim bolje performanse. U tekstualnoj datoteci koja se nalazi uz VHD datoteku se nalazi i podatak o administratorskoj lozinci (Password1).

Što ako nemate Virtual PC?

Iako je prema EULA-i prema kojoj se slike ovih virtualnih mašina daju na korištenje određeno da bi računalo trebalo imati instaliran VirtualPC ili Virtual Server (linux i Macintosh korisnici se ovim uvjetom automatski izuzimaju) te da se VHD datoteke ne bi smjele konvertirati u druge formate, VirtualBox će na ovim “alternativnim” sustavima bez problema pokrenuti VHD datoteku bez ikakvih konverzija (neka vas ne zbuni preuzimanje .exe datoteke, ustvari je to samo .zip te ga je moguće najnormalnije otvoriti kao takvog ako preimenujete datoteku).

Naravno, budući da će VirtualBox virtualnoj mašini predstaviti drugačiji hardver nego onaj za kojeg su pripremljeni driveri, javiti će se problem pri prvom podizanju sustava. Ovo nije nešto nepremostivo, dovoljno je kao mrežnu karticu unutar postavki VirtualBox-a odabrati Intelovu gigabitnu (desktop) mrežnu karticu, drivere koje pruža Intel staviti preko iso slike na raspolaganje za instalaciju unutar virtualne mašine i ostatak drivera nakon toga pustiti da se sam instalira s interneta (ujedno pokrenuti i ponovnu aktivaciju Windowsa koja je potrebna zbog velikih promjena u virtualnom hardveru).

Prekomplicirano?

Često nam samo za provjeru i nije potrebno zasebno dizanje virtualne mašine, u tom slučaju dobro dođu i web servisi koji će vam prikazati kako stranica izgleda u nekom od preglednika:

  • Netrenderer – orijentiran isključivo na Internet Explorer preglednike, od IE5.5 do IE8
  • Browsershots – podržava veliki broj različitih operativnih sustava i preglednika, no vrlo često je na rezultate pregleda potrebno poprilično čekati
  • Adobe BrowserLab – potreban (besplatan) Adobe CS Live korisnički račun, servis je besplatan samo određeno vrijeme ali radi brzo
  • Spoon Browsers – dobar servis za testiranje različitih preglednika, nažalost IE nije podržan iz razloga licenciranja; dostupno za MS Windows i OSX



Tagovi: , ,